Ekonomi

Almanya’da 10 yıllık tahvil faizi 11 yılın zirvesine çıktı

ECB’nin faiz artırım döngüsünü 2024 yılına kadar uzatacağı beklentisiyle Almanya’da 10 yıllık tahvil faizi 4 baz puan artarak yüzde 2,58 ile 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Swap piyasalarında mevduat faizi Şubat 2024 itibarıyla yüzde 3,9 olarak fiyatlanıyor. Birkaç hafta önce zirve noktası Temmuz ayında yüzde 3,5 olarak fiyatlanıyordu.

Fiyatlamalardaki değişimde ABD’deki yüksek enflasyon ve ECB üyelerinin enflasyon yüzde 2 hedefine ulaşana kadar faiz artışlarına devam etmeleri gerektiği yönündeki açıklamaları etkili oldu.

Radardaki enflasyon

Bloomberg’in anketine göre Perşembe günü açıklanacak olan Euro Bölgesi çekirdek enflasyon verisinin yüzde 5,3 ile rekor kırması bekleniyor.

ECB’nin de önümüzdeki ay yapacağı toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Banka, Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını toplam 300 baz puan artırarak mevduat faizini yüzde 2,5’a çıkardı.

George Cole liderliğindeki Goldman Sachs’taki stratejistler, müşterilere bir notta, ticari faaliyetin ve çekirdek enflasyonun Avrupa ekonomisinin dirençli kaldığını gösterdiğini belirtti. Stratejistler, 10 yıllık tahvil getirisinin önümüzdeki haftalarda yüzde 2,75’e ulaşmasını bekliyor.

aladag-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu