Haber

Baro Başkanlarından Deniz Poyraz Davası İçin Adalet Nöbeti İzmir’de

HDP İzmir İl Binası’nda Deniz Poyraz’ı tabancayla vurarak öldüren Onur Gencer’in yargılandığı davanın 7’nci duruşması öncesi baro başkanları İzmir’de “Adalet Nöbeti” düzenledi. İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, “Deniz Poyraz davasında müdahil olan avukat arkadaşlarımız bu karanlık cinayetin aydınlatılması için birçok talepte bulundular. Maalesef ne soruşturma ne kovuşturma aşamasına gelindi, başvurular reddedildi” dedi. .

İzmir’de 17 Haziran 2021’de Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in “ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl hapis” istemiyle yargılandığı davanın 7’nci duruşması öncesi baro başkanları ve avukatlar bir araya geldi. “Adalet Nöbeti” için. geldi. İzmir Adliyesi koridorlarında “Adalet” yazılı pankartlar açan baro başkanları ve avukatlar, daha sonra dışarıda açıklama yaptı.

“Adalet Nöbeti” eylemi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Gürkan Altun, TBB Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Ercan Demir, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, Van Barosu Başkanı Sinan Özaras, Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik, Ağrı Barosu Başkanı Serdar Günakın, Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, Siirt Barosu Başkanı Muhammet Alptekin, Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ve avukatlar katıldı.

“KARANLIK BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

Adalet Nöbeti’nin ardından açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz şunları söyledi:

“Keşke hukuk devleti olsaydık. Keşke hukukun üstünlüğüne, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına şahit olabilsek. 2021 Haziran’ında katledilen Deniz Poyraz’ın davası 14 Ekim’de Şakran Yerleşkesi’ne taşınmıştı. 2022. Cezaevinin demir parmaklıkları ortasında davamızı takip etmek zorunda kaldık.Deniz Poyraz davasında araya giren avukat arkadaşlarımız bu karanlık cinayetin arka planının aydınlatılması için birçok talepte bulundular. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında hiçbir adım atılmadığı için başvurular reddedildi.Böylesine karanlık bir süreçten geçiyoruz.Burada olmamızın nedeni, kişiliği, dini, ırkı ne olursa olsun tüm vatandaşlarımıza kimliklerini vermektir. adalete erişim ve adaleti sağlamak için hizmet etmek.”

“DENİZ POYRAZ İÇİN İZMİR’DEYİZ”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Gürkan Altun, pek çok ilde peş peşe adalet nöbeti tuttuklarını hatırlatarak, “Burada bir genç kız katledildi. Hukuki açıdan hiç istemediğimiz gelişmeler oldu. Bu nedenle ikinci kez İzmir’deyiz. Deniz Poyraz için İzmir’de “Onun için adalet çığlıklarına katkı sağlamak için İzmir’deyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu