Ekonomi

BofA, ‘TL boğası’ olmak için 4 kriter belirliyor

Bank of America Corp. stratejistleri, dört kriterin karşılanması durumunda Türk lirasında uzun pozisyon açmayı veya 10 yıl vadeli yerel tahvil almayı düşündüklerini açıkladı.

Stratejistler Perşembe günü yayımladıkları bir notta, iç talebin cari dengeyi sürdürülebilir bir düzeyde istikrara kavuşturacak kadar zayıflamasını sağlamak için ilk kriterin şu anda yüzde 8,9 civarında olan ortalama fonlama maliyetini en az yüzde 40’a çıkarmak olduğunu söylediler.

İkinci kriter Dolar/TL’nin 25 seviyesinin üzerinde olması, üçüncü kriter kurumların dolar alımları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması ve döviz piyasasına müdahaleler olması, dördüncü kriter ise dolar için küresel görünümün düzelmesi oldu. baş aşağı değildi.

Tahvil piyasalarının genel olarak “iyi haberleri” fiyatladığının belirtildiği notta, dolar tahvil getiri eğrisinin uzun tarafında hala gidilecek yer olduğu tahmin edildi.

Stratejistler bir notta, “Beklentiler iyimser kalırsa ve ileri sürülen politikaların ortodoksi ile uyumlu olması bekleniyorsa, uzun vadede hala gidilecek yer olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu