Ekonomi

Borsada sert düşüş: 17 dakikada ilk devre kesici

Ayı piyasasına giren borsada düşüş hız kesmiyor.

Güne yüzde 0,5 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde günlük düşüş yüzde 5’i buldu. BIST 100 endeksi 4.300 puanın altını test etti.

Türk Telekom’un hisse geri alımı ve Turkcell’in hisse geri alım fonu tutarındaki artışı BIST 100 endeksindeki aşağı yönlü ivmeyi tersine çeviremedi.

Borsa İstanbul 100 endeksi, 2 Ocak’taki zirvesinden yüzde 20 geriledi ve Salı günü prestijiyle ayı piyasasına girdi.

Endeks, iki kez devre kesici çalışmasının ardından Salı günü işlemlerde yüzde 5 ve yüzde 7’lik düşüşlerle günü yüzde 8,6 kayıpla tamamladı.

Mart 2021’den bu yana en büyük günlük düşüşü kaydeden BIST 100, dünya genelinde yılbaşından bu yana en olumsuz performans gösteren lider endeks konumunda.

Depremin hemen ardından Sermaye Piyasası Kurulu borsada açığa satış işlemlerini yasaklamış ve borsada yatırımcılara satılacak hisse senetlerine saklama kuralı uygulanmasına karar vermiştir. Depo kuralının yürürlükte olduğu Pazartesi günü kayıplarını yüzde 1,35 ile sınırlayan endeks, Salı günü uygulamanın kaldırılmasıyla bu sert çıkışı yaşadı.

Bazı borsa uzmanları deprem nedeniyle borsanın kapanacağı görüşündeyken, bazıları da süreçlere devam etmenin gerçek bir karar olduğunu savunuyor.

pehlivankoy-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu