Ekonomi

Cevdet Yılmaz: Reform adımlarını sürdüreceğiz

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Orta Vadeli Program (OVP) Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomik Gündemi” konulu toplantıda iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda ve yeni OVP hazırlıkları kapsamında Türkiye’nin cari açığını azaltacak, ihracatı ve uluslararası doğrudan yatırımları artıracak tematik konularda iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının değerlendirmeleri ve önerileri alınacak.

Toplantıya başta MÜSİAD, TOBB, YASED, TÜSİAD, TESK, İTO, İSO, DEİK, TİSK, TİM olmak üzere STK temsilcileri, dernek başkanları ve üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantı öncesi açılış konuşmasını Cevdet Yılmaz yaptı.

Yılmaz’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Özel branştan beklentiler Eylül ayında paylaşacağımız OVP’ye yansıyacak. OVP öncesi sendikalarla da görüşmeye geleceğiz.

– Türkiye ekonomisi 2022’de yüzde 5,6 büyüdü; 2023’ün ilk çeyreğinde şoka rağmen büyüme yüzde 4 oldu.

– Makine teçhizat yatırımları 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8 büyüyerek kesintisiz büyüme sürecini 14. çeyreğe taşıdı.

– 6 aylık ihracatımız 123.4 milyar dolar seviyesinde.

– İhracatımızdaki artış eğilimi AB başta olmak üzere dış pazarlarımızdaki gelişmeler nedeniyle bir miktar yavaşlamış olsa da, bu yılı geçen yıla göre daha yüksek ihracat rakamlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.

– Turizmde olumlu bir yıl daha bekliyoruz.

– Yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayalı büyüme politikamızı destekleyen adımlarımız devam ediyor.

– Fiyat istikrarı ile birlikte makrofinansal istikrarı artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

– Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz; Türkiye’nin finansal istikrarını pekiştirmek, istikrar ve güven içinde büyümesini sağlamak, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adil bir şekilde dağıtmak ve para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlarla cari süreçler açığına sürdürülebilir çözümler getirmektir.

– Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik “doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı” reform adımlarına devam edeceğiz.

haber-hazro.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu