Haber

İtalya’da bir mültecinin intiharının ardından çıkan olaylarda 14 kişi gözaltına alındı

İtalyan polisi, başkent Roma yakınlarında mültecilerin tutulduğu merkezde bir gencin intihar etmesi üzerine çıkan olaylarda 14 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 4 Ağustos Pazar günü polis ve mültecilerin karşı karşıya geldiği, olayda iki polis memuru ve bir askerin yaralandığı belirtildi. Polisten yapılan açıklamada, mültecilerin otoparka gitmeye çalıştıkları, yatakları ateşe verdikleri ve polise bazı nesneler fırlattıkları iddia edildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Fiumicino’da havalimanına yakın Ponte Galeria adlı mülteci merkezinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalışan polis, ‘kayıtsız göçmenlerin’ tutulduğu merkezde tutulan mültecilere karşı biber gazı kullandı.

‘MERKEZLERDE TUTULAN MÜLTECİLERİN SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİMİ YOK’

Olayların, merkezde tutulduğu sırada intihar eden 21 yaşındaki Gineli mültecinin cansız bedeninin ardından başladığı belirtilirken, İtalya merkezli sivil toplum kuruluşu Özgürlük ve Sivil Haklar Koalisyonu (CILD) bu tür merkezlerde tutulan mültecilerin gerekli sağlık hizmetlerine ve hukuki savunmaya erişimlerinin olmadığını belirtti. Polis sendikaları ise burada güvenliğin yeterli olmadığını ve bu durumun gelecekte daha ciddi sonuçlar doğurmasından endişe duyduklarını savundu.

Mosap polis birliği genel sekreteri Fabio Conesta yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geri gönderme merkezleri gerçekten saatli bombalardır.”

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu