Haber

OKB’de bunun çok nadir görülen bir durum olduğunu söyledi: Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastasının yaşadıklarını anlattı.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), hastaların zihinsel ve davranışsal olarak tekrarlayan niyet ve ritüeller yaşadığı psikiyatrik bir hastalıktır. Bu hastalığın kökenleri ve nedenleri de oldukça karmaşıktır. prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın paylaştığı bu vaka, çocukluk anılarının OKB’nin gelişiminde önemli rol oynayabileceğini gösteriyor.

Doktor Tarhan, OKB hastasının hayatı boyunca taşıdığı çocukluk anılarının OKB semptomlarına neden olduğunu anlattı.

Hikaye, hastanın çocukluk döneminde travmatik bir deneyimle uğraşmak zorunda kaldığını ve bu deneyimin ilerleyen yıllarda OKB’nin ortaya çıkmasına neden olduğunu ortaya çıkardı.

Yanık kokusu nedeniyle yaşadığı rahatsızlığı dile getiren Tarhan, hastanın kötü koku aldığını söyleyince her şeyi yıkadığını ifade etti.

Gerçek şu ki hasta bu kokuyu duymamak için burnunda mandalla dolaşıyordu ama aslında koku yoktu. Tarhan’a göre bu, OKB’nin psikoza dönüştüğünün işaretiydi.

Bu fenomen oldukça nadirdi ve artık koku alma halüsinasyonlarına dönüşmeye başlamıştı.

Araştırma sonucunda hastalığa neden olan hafıza ortaya çıktı. Hasta, 3-5 yaşlarındayken ağabeyinin sigara dumanından yatakta yanarak öldüğünü, daha sonra bu acı kaybın travmaya yol açtığını hatırladı.

Hikayesini dinlemek isteyenler için ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu