Haber

Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nin kuruluşunun 486. yıl dönümü kutlanıyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da en nadide Osmanlı mirasının ortasında yer alan Gazi Hüsrev Beyefendi Medresesi’nin kuruluşunun 486. yıl dönümü kutlandı.

Bosna Hersek’in en eski eğitim kurumu olan ve 2000’li yıllardan beri eğitime devam eden tarihi medresede gerçekleştirilen kutlamaya Bosna Hersek İslam Birliği yetkilileri, medresenin öğretmen ve öğrencileri, medresenin eski mezunları ve diğer davetliler katıldı. 486 yıldır “kesintisiz” eğitime devam ediyor.

Bosna Hersek İslam Birliği Genel Başkan Yardımcısı Enes Ljevakoviç ise yaptığı konuşmada, medresenin 486 yıllık eğitim hayatı boyunca onbinlerce mezun verdiğini belirterek, “Medrese bu sayede çeşitli isimler yetiştirmiştir. toplumumuzda sorumlu görevler üstlenmiş ve halen üstlenmekte olan akademisyenler ve uzmanlar.” dedi.

Gazi Hüsrev Beyefendi Medresesi Temsilcisi Dzevad Pleh, “Medresenin yüzyıllardır eğitim ve öğretim alanındaki misyonunu ve rolünü başarıyla yerine getirdiğini” belirtti.

Törende medrese öğrencilerinden oluşan koro ilahiler söyledi.

486 yıllık eğitim kurumu

Osmanlı padişahlarından Sultan II. Bayezid’in torunu Boşnak Sancak Bey’i Gazi Hüsrev Bey tarafından 8 Ocak 1537’de yaptırılan medrese, yıllar içinde eğitim vermeye devam etmiştir.

Eski Yugoslavya döneminde eğitim vermeyen medrese, 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında şehrin kuşatma altına alınmasına rağmen kapılarını kapatmadı.

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Beyefendi Medresesi, kaliteli eğitimi nedeniyle Müslüman Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri ​​arasında yer almaya devam ediyor. Diplomaları ülkedeki diğer lise diplomalarına eşdeğer olan medrese mezunları, medrese eğitimlerini tamamladıktan sonra sadece ilahiyat fakültelerinde değil diğer fakültelerde de eğitimlerine devam edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu