Ekonomi

Türk Eximbank’ın ihracatçılara sağlayacağı alternatif garanti türleri açıklandı.

Güney, ihracatçıların finansman sorunlarının çözümü için teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleri ile kredi sağlanmasına ilişkin Bakan Şimşek’in açıkladığı konuyu değerlendirdi.

Güney, Türk Eximbank’ın ihracat odaklı büyüme stratejisi kapsamında uyguladığı stratejik dönüşümle yüksek fiyatlı ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansmana erişimdeki ihtiyaçlarını gözlemleyerek ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğini ifade ederek, Bankanın faaliyet gösterdiği sektörün teknolojik gelişmelerini de takip ederek daima kendini yenilediğini söyledi. söylenmiş.

Güney, kurulan izleme ve yapay zeka destekli erken uyarı sistemleriyle şirketlerin kredi riskinin aktif yönetimi konusunda önemli ilerleme kaydedildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu bağlamda ihracatçının ‘kredi itibarı’ ve ‘ihracat değeri’ni dikkate alan yaklaşımlarla garantilerin çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece teminat mektubu ve Eximbank ihracat alacak sigortası poliçesinin yanı sıra menkul rehin, garanti KGF, HDI gibi kefalet kuruluşları, ipotek ve gerçek ve tüzel kişi “Kefalet gibi bankacılık sektöründe genel kabul gören alternatif türler de teminat olarak kabul edilmeye başlandı.”

“Finansman maliyetleri düşecek”

Teminat yapısının çeşitlendirilmesinin ihracatçılara sağlayacağı faydalara dikkat çeken Güney, şöyle konuştu:

“İhracatçılarımızın Bankamız kaynaklarından yararlanma konusunda yaşadığı teminat sorununun çözümüne yönelik önemli bir adım atılırken, aynı zamanda teminat mektubu komiteleri nedeniyle artan finansman maliyetleri de azaltılacak. İhracatçıların tüm bankalarda hem nakdi hem de gayrinakdi limitlerini kullanmasından kaynaklanan maliyet artışı, ihracatçılarımızın finansman imkânlarını devreye sokacaktır.” yönetimine de katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

kurtun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu