Haber

BM, Sudan’a insani yardım dağıtmaya devam edecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 8 Haziran (Xinhua) — BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, BM ve ortaklarının Sudan’da ateşkes sağlansa da sağlanmasa da insani yardım sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Dujarric Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Çatışma devam etse de biz ve ortaklarımız daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşmak için çok çalışıyoruz.” dedi. Ancak şiddetin ve insani yardım tesislerinin yağmalanmasının durması gerekiyor” dedi.

Sözcü, son iki hafta içinde yaklaşık 7 bin 400 ton yardım malzemesi taşıyan en az 148 TIR’ın insani yardım çalışanları tarafından ülkenin çeşitli bölgelerine taşındığını söyledi.

Dujarric, “İnsani yardım çalışanlarımız, hem meslektaşlarının güvenliğini sağlamak hem de insani yardım faaliyetlerimizin devamını sağlamak için çatışan taraflarla bir araya geliyor.” dedi.

Olağan basın toplantısında bağlantı kurma güçlüklerine rağmen savaştan zarar gören ülkenin Darfur bölgesindeki şiddet olaylarına ilişkin rahatsız edici haberlere ilişkin bir soruya yanıt veren sözcü, BM insani yardım çalışanının halen batı bölgesinde olduğunu ve kendilerinin de orada olduğunu belirtti. sadece orta sırada iletişim kurulabilir.

“Şu anda insani yardım çalışanlarımız kendilerini riske atıyorlar. Erişim sağlamak için vaka bazında müzakere etmek zorundalar. Dürüst olmak gerekirse, bir miktar yardım ulaştırmayı başardık. Ancak büyük bir insani krizin ortasında, bu Yardımların ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede ulaştırılabilmesi için” dedi. Şiddetin tamamen durması gerekiyor.”

Dujarric, Sudan için gözden geçirilmiş insani müdahale planının yüzde 16’sından daha azının finanse edildiğini ve bu yıl yardım için gereken 2,6 milyar ABD dolarının 400 milyon dolarından biraz fazlasının finanse edildiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu